Renginių vedėjų skaldomų anekdotų pakanka tūkstančiams kilometrų
Foto: Saulius JANKAUSKAS
„Geras humoro jausmas – įgimtas reikalas. Jis neatsiranda iš niekur ir neišnyksta, o lietuviai tikrai turi humoro jausmą ir moka pokštauti“, – sako šiauliečiai renginių vedėjai Egidijus Jankauskas ir Vaidas Žukauskas. Ne tik įvairias šventes vedantys, bet ir radijo stotyje „Saulės radijas“ dirbantys vaikinai „Šiauliai plius“ sutiko puse lūpų atskleisti, kas labiausiai kelia šypseną, o kas nuvilia lietuvių puotose.
Išmokti humoro – ne mašiną vairuoti
Egidijus šventes ir renginius veda apie dešimt metų, Vaidas – apie penkerius. Kai grįžta paryčiais iš Kauno, Klaipėdos, Palangos, Vilniaus ar kito Lietuvos miesto, sako besijaučiantys tokie pavargę, kad vargiai geba džiaugtis dėl patirtų sėkmių ar liūdėti dėl nesėkmių. Vis dėlto renginių vedėjai sako, kad ypatingą malonumą junta tuomet, kada ima ir iš pokšto nusišypso koks nors visą vakarą rimtu veidu sėdėjęs žmogus. Tada jau tampa aišku, kad pavyko. Noras „paimti“ paniurusį svečią humoru kartais būna toks stiprus, kad renginio vedėjas pats su savimi susilažina. Viso renginio tikslu tampa rasti priėjimą prie rimtojo svečio. Kai tai pavyksta, renginio vedėjas jaučiasi lyg aukso puodą laimėjęs.
Egidijui labai gera prisiminti vestuves, kuriose teko vesti tuoktuvių šventę portugalų kalba – tuokėsi lietuvaitis ir argentinietė. Iš Argentinos suvažiavo nuotakos giminaičiai, o jos tėvas, buvęs kariškis, visas vestuves buvo itin rimtas, santūrus. „Kai pasakiau juokelį ir jis nusišypsojo, nusisukęs sau pasakiau: „Yes“. Pasiekiau savo. Aišku, būna žmonių, kurių veidai laime niekada nešvytės, o su argentiniečių šeima atsibučiavome, apsikabinome atsisveikindami. Tokios akimirkos būna pačios smagiausios, namo važiuoji puikios nuotaikos“, – sako pašnekovas.
„Humoro neišmoksi – arba jį turi, arba turi labai keistą“, – šypteli Vaidas ir antrina kolegai, kad tą patį anekdotą du žmonės gali visiškai skirtingai papasakoti. Ar žmonės juoksis, priklauso tik nuo pasakotojo. „Neturi humoro jausmo, tai jo ir neišmoksi – čia ne mašiną vairuoti“, – sako Egidijus.
Vyras kažkada buvo susilažinęs, kad apie tris tūkstančius kilometrų, nuo Lietuvos iki Ispanijos sienos, visą kelionę be perstojo sakys anekdotus. „Laimėjau. Pusantros paros anekdotus sakiau. Man situacija netgi buvo apsunkinta – anekdotą turėjau pasakoti su nurodytu žodžiu. Tai paprasta – juk pingvinas gali praeiti pro du sėdinčius čiukčius, o tada toliau tęsi anekdotą“, – juokiasi Egidijus.
Patyrę scenos vilkai sako, kad anekdotų ar humoreskų pasakotojas neturi juoktis. Tada juoksis publika. „Visaip būna, kartais pats imi raitytis iš juoko, nes sąmojus žeri ekspromtu, jie gimsta čia ir dabar. Juk tenka taikytis prie žmonių nuotaikų, išsilavinimo, todėl scenarijaus ne visada pavyksta laikytis. Be to, visada tarp pokylio svečių būna vienas svečias, kuris stengiasi su tavimi rungtis, pats bando juokauti. Atsikerti sąmoju – įveiki „konkurentą“, parodai, kuris čia šeimininkas“, – šypteli Egidijus.
Publikos įvertinimas – iš pirmo žvilgsnio
Ir Vaido, ir Egidijaus renginių vedėjo talentas pasireiškė dar besimokant vidurinėse mokyklose. Egidijus baigė Medelyno vidurinę mokyklą. Mokytojas ragino moksleivį tapti aktoriumi, tačiau tada buvo tie laikai, kai lietuviams labiau rūpėjo komercines parduotuves kurti, o ne teatrus lankyti. „Sudegusiame teatre aš nevaidinsiu“, – pamanė Egidijus ir ėmėsi visokių darbų ir veiklų. Dirbo taksistu, barmenu vienoje miesto kavinėje. Ir visiškai nekeista, kad trys kėdės šalia Egidijaus darbo vietos visada buvo užimtos. Juk barmenas nuolat anekdotus pasakojo ir visokius „cirkus“ krėtė.
Pačiam sau netikėtai Egidijus buvo dažnai kviečiamas į vestuves kalbas sakyti, žaidimus, kuriuos pats sukurdavo, organizuoti. Visiškai nepažįstami žmonės vertino Egidijaus gebėjimus ir jis suprato, kad galbūt vesdamas renginius susikurs sau ir darbo vietą.
„Mane pastūmėjo draugė. Jei ne ji, kaži ar dabar būčiau tuo, kuo esu. Buvau „žalias“, o tuo metu Lietuvoje jau buvo vienas kitas vestuvių planuotojas.
Kelis mėnesius naršiau internete ieškodamas informacijos, kaip vestuvės vedamos Amerikoje, Europoje, kokios tradicijos, ieškojau idėjų“, – sako pašnekovas.
Prasidėjo juodo darbo periodas. Pirmi renginiai, kuriuos vedė Egidijus, buvo įmonių kalėdiniai vakarai. Visokių įmonių yra, vyrui tekdavo sukti galvą, kaip scenarijų pakeisti, pritaikyti svečiams. Kaustė ir baimė, ar klientams įtiksi, ar nenusikalbėsi. „Dabar ateini ir išsyk įvertini publiką. Tampa aišku, ką gali sakyti, ką geriau nutylėti. Pirmaisiais darbo metais, kai „dirbau“ Kalėdų seneliu, gavau užsakymą, kad senelis privalo ateiti su cigarete dantyse, girtas, išsiplaikstęs ir daug keiktųsi. Man buvo žiauru, o klientams labai patiko“, – pečiais gūžteli pašnekovas.
Viename pokylyje Egidijui teko lakstyti „iškišus liežuvį“, kojas pradėjo skaudėti. „Mane vis ragino eiti prie vyrų ir juos visaip „lazdavoti“. Aš juk už tai ir į nosį galiu užsidirbti. Sugebėjau išsisukti taip, kad jie tarpusavyje imtų „lazdavotis“, o aš likčiau nuošaly. Tai vienas sunkesnių pokylių buvo. Noriu elgtis padoriai, o iš manęs tikisi, kad imsiu šaipytis“, – sako Egidijus.
Kartais susiduriama ir su užsakovų arogancija. Dažniausiai arogantiški būna viskuo persisotinę ir daug pinigų turintys žmonės. Bet vaikinai tikina sugebantys korektiškai paaiškinti, kad jie ne klounai, kad vakaro sėkmė priklauso ir nuo svečių nusiteikimo, tad visada randa kalbą su visais savo užsakovais. „Esu buvęs jubiliejuje, kur svečiai peiliais švaistytis pradėjo. Man gerai – puota anksčiau baigėsi“, – juokiasi Vaidas.
„Duonos ir žaidimų“ lietuviams nebeužtenka
Yra situacijų, kurių renginių vedėjai negali neprisiminti neraudonuodami. „Esu nuotaką netyčia pavadinęs jaunikio mama. Ji buvo vyresnio amžiaus, po to buvo labai gėda“, – sako Vaidas. „O aš savo amžiaus vaikinuką netyčia įžeidžiau. Pasibučiavo jis į skruostus su moterimi, kuri už jį kokiais 25 metais vyresnė atrodė. Tarstelėjau, kad gal mama, o pasirodo – žmona. Labai nejauku buvo, juk visai nesvarbu, koks amžiaus skirtumas. Svarbu, kad meilė yra“, – sako Egidijus.
Renginių vedėjams tenka ir psichologais pabūti, pasikalbėti su žmogumi, išklausyti jo problemų. Žinoma, nesako jie jaunikiui arba nuotakai, kad jie nesituoktų, nors matyti, jog tuokiasi ne iš meilės, o, pavyzdžiui, dėl storos piniginės. „Jauniesiems važiuojant limuzinu netgi šunelis lingavo galva „ne“, – anekdotu situaciją iliustruoja Egidijus.
„Aš esu labai geras vestuvių vedėjas – sugebu žmones atkalbėti samdyti mane, – juokiasi Vaidas. – Pavyzdžiui, vestuvėse turėjo būti tik 12 artimiausių šeimos narių, tai kam tas vedėjas? Apskritai, stengiamės nesavanaudiškai patarti, kaip geriau. Mūsų tikslas – ne tik geri atsiliepimai, bet ir nuoširdžiai mūsų darbu patenkinti užsakovai.“
Dabar renginių organizatoriams ir vedėjams keliami aukšti reikalavimai. Žmonėms nebeužtenka lėkštų anekdotų paklausyti, pašokti, išgerti ir pavalgyti. Pageidaujama linksmų žaidimų ir intelektualaus humoro, todėl vedėjai nuolat stengiasi „atsinaujinti“, būti įdomūs.
Pasikeitė požiūris ir į patį linksminimąsi. Jaunimas jau įprato per vaišes gurkšnoti vyną, o pagyvenę žmonės, jei niekas neragina, sėdi įsitempę ir laukia leidimo išgerti. „Užsakovai vis dažniau paprašo neraginti žmonių išgerti, dažnai nori pokylio, kuriame svečiai nepadaugintų alkoholio. Svečiai ima pykti, bėgioja į automobilius ar „už kampo“ slapta išgerti. Galiausiai rezultatas būna tas pats. Net neraginti svečiai įkaušta ir pokylis baigiasi taip, kaip ir visi“, – pasakoja Vaidas.
Nepaisant visko, Vaidas ir Egidijus sako, kad lietuvaičiai moka linksmintis ir yra patys geriausi užsakovai.